Kuşadası Hakkında

Kuşadası İlçesi - Aydın

Kuşadası Hakkında

Kuşadası Hakkında Bilgi

Kuşadası güneşin en güzel doğduğu yerlerden bir tanesidir, bulunduğu yer itibariyle oldukça güzel bir alana sahip tatil merkezidir. Yumuşak iklimi, lüks otelleri, temiz kumsalıyla, turistlerin gözde mekanlarından biridir. Kuşadası toplam 20 kilometre uzunluğunda harika bir kıyı şeridine sahiptir, bu güzel beldenin aslında anlatılacak birçok özellikleri vardır, örneğin "Ladies Beach" Kadınlar plajı, Aslan Burnu, "love beach" Kara ova, ilyasağa, Tavşanburnu yakınlarında, yer yer kayalık kumsallar göze çarpar, ayrıca yörenin engebeli tepelerden oluşan manzarası büyüleyci niteliktedir. Kuşadasına 12 kilometre mesafede bulunan kirazlı koyu gerçekten görmeye değer bir beldedir. Kuşadasında sabah kahvaltısı yapmak çok ayrı bir zevktir, sabahleyin ötüşen kuşların cıvıltısı hafiften esen rüzgar, daha önce hiç tatmadığınız peynirin, zeytinin tadı yanında bir bardak çay da varsa, kahvaltının fotografı tamamdır..

Kuşadası Nerededir?

Kuşadası, Aydın iline bağlı bir ilçedir. Aydın merkezine 71 kilometre uzaklıkta, Ege Bölgesi'nin denizle buluştuğu kıyı şeridinde yer almaktadır. Kuzeyde Selçuk ve Pamucak, güneyde Milli Park'ın bulunduğu Dilek Yarımadası ile sınırlanan ilçe merkezi, İzmir, Efes, Meryemana, Milet, Didim, Pamukkale, Marmaris, Çeşme, Bodrum gibi önemli turistik merkezlerin odağında bulunmaktadır..

Kuşadası'nın Tarihi

İlçe daha önce, Pilavtepe eteklerinde, Andızkulesi denilen yerde kurulmuştur. Bir müddet sonra Bizanslılara ait olan bu kıyılara Venedik ve Cenevizliler, ekonomik bakımdan egemen olmuşlardır. Ulaşım güçlükleri nedeni ile Kuşadası; Andızkulesi mevkiinden alınarak bugünkü yerinde Yeni İskele (Scala Nuova) adı ile kurulmuştur..